Blog

Sledite naše inovacije in tehnološke rešitve
Pravilna priprava površine - nasveti in triki za brezhiben končni rezultat
Blog

Pravilna priprava površine - nasveti in triki za brezhiben končni rezultat

Pravilna priprava površine zagotavlja dober oprijem, gladkost in dolgotrajen končni premaz z upoštevanjem ključnih korakov.

Več  
Blog

Zimsko barvanje vozil: izzivi, prilagoditve in rešitve

Zimski pogoji otežujejo barvanje vozil, vendar s prilagoditvami in skrbno pripravo lahko dosežemo vrhunske rezultate.

Več  
Zimsko barvanje vozil: izzivi, prilagoditve in rešitve
Zakaj so rokavice brez pudra najboljša izbira za vašo varnost?
Blog

Zakaj so rokavice brez pudra najboljša izbira za vašo varnost?

Pri zaščiti rok v profesionalnih okoljih je izbira pravih rokavic ključnega pomena.

Več  
Blog

Uporaba pravega trdilca

Ena najpogostejših napak v avtoličarskih delavnicah je napačna izbira trdilca pri pripravi dvokomponentnih sistemov.

Več  
Uporaba pravega trdilca
Pravilna uporaba kita
Blog

Pravilna uporaba kita

Prvo napako pri uporabi kita lahko naredimo že takoj po odprtju posode, ko na površini kita zagledamo tekočino.

Več  
Blog

Masking the vehicle (EN)

Applying paper and tape to a vehicle to protect it from overspray may seem basic, but a poor masking job can adversely affect the quality of the paint job and increase the need for rework.

Več  
Masking the vehicle (EN)
Saves 50% of the time. (EN)
Blog

Saves 50% of the time. (EN)

With direct-to-plastic you can save up to 50% of the time needed for plastic part repair.

Več  
Blog

What is a SMART REPAIR? (EN)

A “SMART REPAIR” is a very common expression in the automotive sector. What is it about?

Več  
What is a SMART REPAIR? (EN)
Meet Rachel, our brand ambassador (EN)
Blog

Meet Rachel, our brand ambassador (EN)

Rachel shows passion in what she is doing and is a great example for new technicians entering the industry.

Več  
Blog

Kako obnoviti vaše žaromete

Set je uporaben za obnovo vseh vrst žarometov ali kot odlična zaščita žarometov na novih vozilih, s čimer se podaljša življenjska doba žarometa.

Več  
Kako obnoviti vaše žaromete
5 BODY SHOPS PRECAUTIONS IN RESPONSE TO CORONAVIRUS (EN)
Blog

5 BODY SHOPS PRECAUTIONS IN RESPONSE TO CORONAVIRUS (EN)

As travel options such as flying and public transportation are becoming limited, people are even more dependent on their vehicles for work and to take care of their daily lives. Here are 5 precautions to take in your auto body repair shop to prevent spreading of the virus.

Več  
Blog

TRENDI V INDUSTRIJI PREMAZOV

Čeprav poraba premazov za nove avtomobile že 2 leti pada, je poraba avtoličarskih materialov zadnja leta v porastu.

Več  
TRENDI V INDUSTRIJI PREMAZOV
Business cup 2020
Blog

Business cup 2020

Preteklo soboto se je dogajalo, namreč se je naša ekipa udeležila turnirja "Poslovne lige" v malem nogometu in med močno konkurenco iz cele Slovenije (14 ekip) z dvema zmagama od štirih osvojila 5-8. mesto.

Več  
Blog

Vzdrževanje ličarske komore

Nepravilno vzdrževanje komore lahko pripomore k nepotrebnim in dragim zastojem, nevarnim delovnim pogojem in zvišanju stroškov za posamezno ličarsko popravilo. Slabo vzdrževana komora prav tako ne bo pripomogla k doseganju dobrih rezultatov, kar bo imelo za posledico nezadovoljne stranke, podaljšan cikel popravila in znižanje kvalitete barvanih avtomobilov.

Več  
Vzdrževanje ličarske komore
5 nasvetov za zaščito avtomobilske barve jeseni
Blog

5 nasvetov za zaščito avtomobilske barve jeseni

Jesen je tu. Deževje, suho listje in veter pa ne ogrozijo samo stanja cest in voznih razmer, pač pa moramo poskrbeti tudi za svoje avtomobile, predvsem karoserijo.

Več  
Blog

Uporaba ustreznega trdilca in redčila

Se vam kdaj pri delu zgodi, da rezultat ni takšen kot je bilo obljubljeno? Se vam zdi, da rezultat ni enak kot včeraj?

Več  
Uporaba ustreznega trdilca in redčila
Pomembnost mešalnega razmerja v dvokomponentnih sistemih
Blog

Pomembnost mešalnega razmerja v dvokomponentnih sistemih

Ne glede na to ali gre za brizgalno polnilo, prozorni lak ali kateri koli drug dvokomponentni sistem, je potrebno pri pripravi materiala vselej dosledno upoštevati predpisana mešalna razmerja.

Več  
Blog

Pravilna priprava površine - nasveti in triki za brezhiben končni rezultat

Pravilna priprava površine zagotavlja dober oprijem, gladkost in dolgotrajen končni premaz z upoštevanjem ključnih korakov.

Pravilna priprava površine je temelj vsakega barvnega projekta in ključ do dolgoročno obstojnega ter estetsko dovršenega premaza. Neprimerna priprava lahko vodi v slabo oprijemljivost naslednjih nanosov, vidne rise in druge napake, ki zmanjšujejo končni učinek. V nadaljevanju so predstavljeni ključni koraki, ki vam bodo pomagali doseči optimalno pripravo površine.

Čista in suha površina

Pred začetkom dela poskrbite, da je površina popolnoma čista, suha, brez prahu, vlage in maščob. Nečistoče, ki so posledica delovnega procesa odstranjujte z uporabo antisilikonskega čistila 9515 Anti-Sil. Tako zagotovite dober oprijem nanosov, ki sledijo in s tem preprečite morebitne težave pri nadaljnjih postopkih.

Kitanje – pravilno mešanje in nanos
Pri kitanju je pomembno, da kit mešate in nanašate na pravilen način. Morebitna odvečna smola se v kit ne vmešava, ampak odlije.
Če nadzor temperature ni mogoč, uporaba IR ali katere koli druge opreme za sušenje pri povišanih temperaturah ni priporočljiva, saj je najvišja dovoljena temperatura sušenja kita 45°C. Prisilno sušenje poliestrskega kita pri povišanih temperaturah lahko povzroči težave z oprijemom.
Trdilec dodajamo v razmerju med 2 % in 3 %, pri čemer se poleti dodaja 2 % in pozimi 3 %. Za poletne višje temperature in večje površine se priporoča uporaba počasnega trilca 6067 Poliester Putty Hardener, Slow. Za natančno odmerjanje trdilca svetujemo uporabo 5920 Putty Dispenser, ki omogoča nastavljivo doziranje za prilagoditev vsem temperaturnim razmeram. Za pravilno odmerjanje trdilca lahko uporabite tudi natančno tehtnico. Pri predoziranju trdilca se po končanem popravilu na površini pojavijo madeži t.i. pereoksidno krvavljenje (slika spodaj).

 Madeži pri predoziranju trdilca ( t.i. pereoksidno krvavljenje)

Mešanje naj poteka toliko časa, da ni vidnih sledi trdilca, kar se vidi v rdečih ali modrih lisah.
Pred vsakim novim nanosom temeljito odstranite morebitne rise, saj se le tako lahko doseže enakomerno obrušena površina. Kit nanašajte v več tankih slojih, saj debel nanos povzroči nepravilnosti. Uporaba kontrolnega prahu 3530 Dry Guide Coat pred brušenjem je izjemnega pomena, saj poudari morebitne luknjice in neravnine, katere je potrebno zbrusiti pred nanosom primerja. Po vsaki uporabi kit skrbno zaprite, da preprečite njegovo izsušitev.

Brušenje – prava izbira granulacije
Pri brušenju se izogibajte uporabi grobih brusnih papirjev, kot so P60 in P80, saj lahko povzročijo pregloboke rise na površini, katere je težko odstraniti. Ker je kit higroskopičen je brušenje obvezno na suho. Priporočljivo je, da brušenje začnete z granulacijo P120 in nato postopoma prehajate skozi granulacije, kjer naj preskok med njimi ne bo večji od 100 (npr. P120, P150, P180, P240, P320). Pri prehodu na višjo granulacijo bodite pozorni, da ste v celoti odstranili rise nižje granulacije, saj z naslednja granulacija ne odstrani nepravilnosti prejšnje.  Takšen postopen prehod omogoča enakomerno in gladko pripravo površine pred nanosom primerja.
 
Nanašanje in brušenje polnila/primerja
Pri nanašanju primerja je bistveno, da med nanosi odzračujete do mat izgleda. Več tanjših nanosov bo zagotovilo boljšo izolacijo ter ustvarilo zaščitni film, kar zmanjša tveganje za nastanek reakcije (nataplanje površine) s predhodnimi nanosi.
Če ste kit zaključili s granulacijo P240, pri brušenju primerja začnite s P320 in nato preidite na P400, pri čemer uporabite brusni papir s penastim vmesnikom 4630 Soft Interface Pad. Za občutljive barve, kot so perle in xirallici, je končni nanos obvezno zaključiti z granulacijo P500 ali P600. Priporočljiva temperatura v delavnici naj bo vsaj 15°C, saj prenizke temperature lahko negativno vplivajo na čas sušenja.
Večje površine gole pločevine je pred nanosom polnila potrebno zaščiti z uporabo ustreznega primerja (epoxy, ali drugi podobni…).
 
Pravilna uporaba trdilcev in redčil
Pri uporabi trdilcev in redčil vedno upoštevajte TDS. Etikete na naših izdelkih so opremljene z QR kodo in s skeniranjem lahko enostavno dostopate do tehnične dokumentacije. Vsi dokumenti pa so dostopni tudi preko povezave.
Pred dodajanjem redčila je potrebno trdilec dobro umešati v polnilo, saj le tako zagotovite enakomerno in pravilno kemijsko reakcijo materialov. Nitro redčilo se uporablja samo za čiščenje orodja.



Uporaba pištole in tlak
Za  nanašanje primerja izberite temu primeren tip pištole. Glede na vrsto popravila uporabljamo šobo velikost med  1,4 in 1,8 mm. Tlak nanašanja je med 1,5 in 2 bara. Po vsaki uporabi je potrebno pištolo temeljito očistiti z ustreznim čistilom 5555 Nitro Thinner.

Prostor za nanašanje primerja

Primer nanašamo v prostoru z ustreznim prezračevanjem in filtracijo. Pravilno prezračevanje je bistveno za hitro in enakomerno sušenje premaza. Primer je priporočljivo nanašati iz večje na manjšo površino, saj s tem preprečimo, da bi prekrili barvno meglo na robovih prejšnjega nanosa.

Pravilna priprava površine pred barvanjem ni le tehnični korak, temveč ključ do doseganja brezhibnega in trajnega rezultata. Z upoštevanjem vseh navedenih smernic – od temeljitega čiščenja, natančnega kitanja in pravilnega brušenja do ustrezne uporabe trdilcev, redčil in barvalnih pripomočkov – boste zagotovili, da bo vaš projekt uspešen in estetsko dovršen. Vztrajnost in pozornost do podrobnosti sta ključni, saj prav pripravljena površina postavi temelje za popolno izvedbo končnega premaza, ki bo zadovoljil tako vas kot vaše naročnike.
 

Novice

Razvijajte skupaj z nami.
Postanite naš partner.

Vsem našim distributerjem zagotavljamo dolgoročno sodelovanje, nudimo treninge v našem trening centru, tehnično dokumentacijo v lokalnem jeziku. Podprli vas bomo pri nastopu na trgu, tako prodajno kot marketinško.

Kontaktirajte nas  
ESRR