Blog
Pravilna uporaba kita
Prvo napako pri uporabi kita lahko naredimo že takoj po odprtju posode, ko na površini kita zagledamo tekočino.
PRAVILNA UPORABA KITA
VIŠEK SMOLE NA KITU V POSODICI
PRAVILNO MEŠALNO RAZMERJE S TRDILCEM
VMEŠAVANJE TRDILCA
VIŠEK SMOLE NA KITU V POSODICI
Prvo napako pri uporabi kita lahko naredimo že takoj po odprtju posode, ko na površini kita zagledamo tekočino. Ta tekočina je dejansko višek smole, ki se uporablja pri proizvodnji kita in nikakor ne pomeni, da je kit pokvarjen ali da ni vse kot bi moralo biti.
Prisotnost tekočine je normalen pojav. Tekočine nikakor ni priporočljivo vmešavati v kit, saj za to ni nobene potrebe, hkrati pa lahko vmešavanje povzroči nastanek zračnih mehurčkov v samem kitu, kar se kasneje v obliki nepravilnosti pokaže pri nanašanju in brušenju.
Potrebno jo je odliti in nadaljevati z normalno uporabo materiala.
PRAVILNO MEŠALNO RAZMERJE S TRDILCEM
Pravilno doziranje peroksidnega trdilca s kitom je vselej med 2 in 3 %. Doziranje trdilca mora biti čim bolj natančno in vsakič približno enako. Večje količine trdilca ne vplivajo na hitrost sušenja! Pri preveliki količini uporabljenega peroksidnega trdilca pride do ostanka nezreagiranega trdilca v kitu. Ta kasneje (v nekaj dneh) reagira z naslednjimi nanosi (bazo, lakom), kar se pokaže kot razbarvanje. V pokrivnem premazu se pojavijo madeži, pojav pa imenujemo peroksidno krvavenje. Težave se lahko stopnjujejo tudi s slabšim oprijemom ter izgubo sijaja.
VMEŠAVANJE TRDILCA
Vmešavanje trdilca v kit mora biti izvedeno natančno, da ne pride do vmešavanja zraka in da se doseže enakomerna obarvanost pripravljenega kita. Peroksidni trdilec je obarvan v barvi, ki je kontrastna sami barvi kita (običajno rdeče barve). Obarvanost trdilca nam pomaga doseči enakomerno vmešavanje trdilca. Rdeče obarvana mesta v kitu (slika levo spodaj) pomenijo, da trdilec ni dovolj vmešan v sam kit. Nanos takšnega materiala posledično vodi do kasnejših reklamacij.
UPORABA IN NANAŠANJE KITOVKite vedno nanašamo na čisto in razmaščeno površino (uporaba antisilikonskega čistila)! Nanašanje v več slojih je mogoče, vendar mora biti material nanešen v tankih slojih.
Nanašanje preko starih premazov in wash primerja ni primerno! Nanašanje na mrzlo podlago lahko povzroči proces kondenzacije. Prisotnost vlage v kitu lahko povzroči pojav kraterjev.
Temperatura pri nanašanju mora biti vsaj 10°C. Poliestrski kiti se pri temperaturi nižji od 5°C ne strjujejo. Nanašanje preko epoxi primerja je dovoljeno! Mokro brušenje kitov ni primerno: posledice prisotnosti vode (vlage) v procesu brušenja se lahko odrazijo v končnem rezultatu. Ostanki vlage, ki smo jo »zaprli« v kit, lahko povzročijo pojav kraterjev ali mehurčkov na površini tudi čez nekaj dni ali tednov.